Co je to hoax?

Hoax je něco mezi žertem a poplašnou zprávou. V každém případě jde o vymyšlený e-mail s cílem se co nejvíce rozšířit mezi lidi. K šíření využívá psychologické techniky.
Většina hoaxů varuje před nějakým nebezpečím. Může se jednat o virus, ukončení poskytování služby, poslední šanci něco získat zdarma, nebo třeba obrannou techniku. Nebezpečí, které hoax popisuje ve skutečnosti nehrozí.

Dalším častým znakem je proklamovaná důvěryhodnost: „Podle Microsoftu …“, „Společnost IBM varuje …“ apod.

V závěru HOAXu nesmí chybět výzva. „Pošli zprávu co nejvíce známým, abychom je varovali!“, „Rozešlete tuto zprávu co nejvíce kontaktům…“ Bez výzvy by se hoax šířil méně. Výzva sama o sobě by Vás měla upozornit, že může jít o hoax.

Jak proti němu bojovat?

Nejprve je důležité oddělit zrno od plev. Pokud se bude skutečně jednat o naléhavou zprávu zaslanou z důvěryhodného zdroje, pak je vhodné ji přeposlat. Stává se ale, že zpráva o nemocné holčičce putuje Internetem už od roku 1997 a sbírka na transplantaci byla ukončena již před deseti lety. A ze slečny už je třeba mezi tím paní.

Než klikneme na „Přeposlat“

Před rozesláním zprávy na všechny své přátele i nepřátele je vhodné se zastavit a ověřit si zdroj. Osobně doporučuji www.hoax.cz – stránku, kde najdete obsáhlou sbírku hoaxů a můžete ověřit, že zpráva kterou jste obdrželi není v tomto seznamu. Pokud ji tam najdete, nezbývá než odpovědět odesílateli. Je vhodné nějakým šetrným způsobem upozornit, že zpráva, kterou Vám odeslal je hoax a pokusit se vysvětlit, že její šíření dál není vhodné. Poučený uživatel snad přijme Vaši kritiku a příště zprávu profiltruje, než ji pošle dál. Až mu budete psát, mějte na paměti, že chyby děláme všichni.

A moje odpověď?

Místo rozeslání zprávy na všechny strany dál jsem napsal odesílateli:

„Dobrý den,
reaguji na Vaši zprávu. Rád bych Vás upozornil, že uváděné informace jsou smyšlené. Jedná se o takzvaný hoax. Aby člověk na podobné věci nenaletěl, je dobré se před přeposíláním řetězových e-mailů podívat na www.hoax.cz, což je stránka, která se zabývá pravdivostí e-mailů, které jsou takto hromadně šířeny. Často mají společné znaky ve stylu věty „pošli co nejvíce kamarádům a známým“. Osobně se snažím si vždycky prověřit informaci, která mi e-mailem přijde na hoax.cz. Je tam veliká snůška zajímavostí, co dokáží lidé vymyslet. Omlouvám se, že Vás takto poučuji, ale snažím se to povědomí rozšířit mezi ostatní, abychom v co největším měřítku předcházeli šíření poplašných a nepravdivých zpráv.
Děkuji za vaši zprávu, věřím, že vás svou odpovědí neurazím a přeji hezký den!“

Phishing

Určitým druhem hoaxu je Phishing – tzv. Rhybaření. O něm bude sepsán zvláštní článek.