Tipy a triky s jízdními řády IDOS

Aplikace IDOS: vlak.cz, idos.cz, vlak-bus.cz, jizdnirady.cz, dpp.cz a spousta dalších. Na všech těchto stránkách můžete vyhledávat spojení prostřednictvím hromadné dopravy. Někdy je potřeba najít spojení co nejrychleji a proto jsme pro Vás připravili pár užitečných tipů, které mohou celé hledání urychlit.První, co lze ovlivnit je doba načítání stránky. Pokud nepoužíváte nějaký ad-blocker (blokovač načítání reklam), na stránce jizdnirady.cz se Vám zobrazí zbytečně mnoho reklam, které při rychlém hledání spojení stejně nevyužijete. Lze se jich zbavit i jinak, než instalací ad-blockeru. Při samotném zadávání zastávek odkud/kam/přes můžete využít zkratek, vyplňování data nebo času lze také urychlit. Nakonec, pokud máte stránku uloženou v oblíbených nebo v panelu rychlého spuštění, pak můžete mít cestu již předvyplněnou. Víte jak na to?

Jak se zbavit nežádoucí reklamy?

Například na adresách idos.cz, jizdnirady.cz se parametrem p nastavuje zobrazení. Je-li parametr nastaven na MF, zobrazuje se inzerce idnes.cz. Pokud je parametr nastaven na CD, pak se zobrazuje vzhled pro České dráhy.

Rozdíl můžete vyzkoušet:

Vyhledávat lze na idosu s různými jízdními řády – jejich určení se provádí atributem tt (timetable). Hodnota a je pro vlaky, b pro autobusy, c jejich kombinace. Pražská integrovaná doprava má kód e.

Vyhledávání spojení v Praze bez reklam funguje nejlépe na dpp.cz/idos, nebo spíše na http://194.213.60.6/idos/, kam se stránka automaticky přesměrovává.

Vyhledávat spojení vlakem lze na http://vlak.cz/ConnForm.asp?p=CD

Vyhledávat spojení autobusem bez reklam lze na http://jizdnirady.cz/ConnForm.asp?tt=b&p=CD

Vybrat si jakýkoliv jízdní řád bez reklam můžete na http://vlak.cz/JRCis.asp

Jak hledat co nejrychleji?

K vyplňování vyhledávacího formuláře doporučuji používat pouze klávesnici a mezi jednotlivými políčky přeskakovat prostřednictvím tabulátoru. Jakmile je vše vyplněno, stačí jen stisknout enter.

Zadávat názvy zastávek lze jednoduše jen několika jejich písmeny. V jízdních řádech vlaků lze například zadat: P mezera SMI tabulátor PLZ enter. Dojde k okamžitému vyhledání  spojení Praha-Smíchov – Plzeň. Většinu názvů zastávek lze zkrátit jejími prvními písmeny. Je-li název víceslovný, je důležité zachovat mezery, ale slova lze zkrátit libovolně. Praha se tak nejjednodušeji zkracuje jen písmenem P, následuje mezera a nádraží (Hol, hl.n., Bra, Vrs, …). Počet písmen vyzkoušejte co nejnižší, ale je-li příliš nízký, bude nabídnut výběr více variant. Zadání je často rychlejší bez diakritiky.

Chcete-li z variant rovnou vybrat tu první, zadejte před název vykřičník.

Potřebujete-li se někam dostat například v sobotu, víte, že stačí do políčka pro datum zadat jen „so„? Není potřeba složitě přemýšlet kolikátého bude sobota nebo hledat kalendář.

Stejně tak i čas lze zadávat jen jako hodinu nebo třeba celý dohromady bez oddělovače: 845, 1220 a podobně.

Uložené oblíbené odkazy – místo, kde jsem nebo kam chci

Pokud si uložíte stránku pro vyhledávání spojení, není od věci odkaz doplnit na konci o parametr f nebo t. F je od slova from (tedy „z“). T je od slova to (česky „do“). Pokud chcete vždy vyhledat nejrychlejší  spojení nezávisle na tom na kterou ze zastávek v okolí se chcete vydat, využijte zadání pozice na mapě. I tu lze uložit do oblíbených. Jednoduše vyberte místo kliknutím na mapu, pak zkopírujte obsah políčka, které se vyplnilo, za adresu v adresním řádku doplňte &f= a obsah políčka. Příklad: http://194.213.60.6/idos/?f=m:51898480,180347504 (doplňte kam chcete jet a sledujte z jakých zastávek pojedete)

Teď už jen adresu uložit do oblíbených…

Zajímají-li Vás další triky s jízdními řády, přečtěte si jejich nápovědu! Jde o zajímavou a propracovanou aplikaci.