Volně dostupné obrázky

Pro oživení webového obsahu je vhodné použít obrázky a ilustrace. Drobné zpestření jinak jednotvárného textu pomáhá udržet čtenáře na stránce a láká jejich pozornost. Mnoho autorů webů však i v dnešní době používá obrázky ke kterým nemají autorská práva. Jde o činnost nelegální a způsobují tím újmu jejich autorům. Jde to dělat jinak?Jde. Na Internetu se nevyskytují pouze obrázky, které nelze použít bez souhlasu autora, ale lze nalézt i spoustu takových s jejich beztrestným šířením a dalším publikováním autor již předem vyslovil souhlas. Jak je poznáme? Jsou publikovány pod licencemi Public Domain nebo Creative Commons (CC).

Seznam odkazů

  1. Stock.xchng je server ze kterého lze stahovat obrázky po registraci a volně je použít pro dekoraci nejen na webu. Je zde mnoho kategorií, ze kterých lze vybírat. Přečtěte si práva k obrázkům, než je použijete, ale z těch důležitých je zakázáno obrázky používatv ve spojení s ochranou známkou nebo logem. Naopak ve spojení s corporate identitou je jejich použití přípustné. Zakázáno je jakékoliv komerční využití.
  2. Flickr je hojně využívanou službou, na které najdete množství obrázků, mnohé s CC licencí, což lze v rozšířeném vyhledávání nastavit.
  3. WikiMedia Commons je databáze volně použitelných multimediálních souborů. Kromě toho, že do této databáze může kdokoliv přispívat, obsahuje velké množství obrázků pod různými verzemi licence CC. Podmínkou je vždy uvedení autora
  4. PublicDomainPictures.net je web site věnovaný fotografiím, které lze volně používat i pro komerční účely a uživatelé jsou pouze vyzýváni ke zvážení odkazu na tento web. (Doporučuji provést.)
  5. Free Photos for Commercial Use je další web, ze kterého lze čerpat fotografie zdarma i pro komerční užití. Rozsahem není tak velký, ale může se hodit. Výhodou je prostředí adaptované i do češtiny.
  6. Use Photos jsou stránky poskytující fotografie směrované spíše k automobilismu, ale najdete tu i jiné zajímavé kolekce. Výhodou je licence CC 2.5.
  7. Stockvault.net je kolekce fotek pod licencí CC 3.0.
  8. Clker.com slouží jako galerie klipartů. Jsou zde ke stažení formáty PNG, SVG a ODG a obrázky lze hodnotit.
  9. Karen Whimsy – public domain images – galerie obrázků a klipartů pod licencí public domain.
  10. Public Domain Clip Art je ještě jedna galerie klipartů. Obsahuje poměrně dost kategorií.

Článek, který mě inspiroval k hledání dalších zdrojů uvádí závěrem jako možnost k dalšímu hledání Creative Commons Search.

Mezi další zdroje, ze kterých je možné čerpat bych zařadil článek o free obrázcích na Wikipedii, případně ještě zdroje public domain obrázků taktéž z Wikipedie.

Závěrem

Používejte na svých webech vždy obrázky ke kterým máte autorské právo dílo užít.