Gmail LogoGmail zveřejnil testovací doplňky do e-mailového rozhraní. Mezi doplňky, které jsou nyní k dispozici patří:

 • Quick Links
 • Superstars
 • Pictures in chat
 • Fixed width font
 • Custom keyboard shortcuts
 • Mouse gestures
 • Signature tweaks
 • Random signature
 • Custom date formats
 • Muzzle
 • Old Snakey
 • Email Addict
 • Hide Unread Counts

Quick Links je doplněk, který umožňuje přidat odkazy na různé stránky v rámci Gmailu – tedy například zkratky k filtrovaným zprávám, ke konkrétním stránkám nastavení a podobně.

Superstars lze využít tak, že ke zprávám mohou uživatelé přiřazovat různé hvězdičky (různé barvy), případně vykřičníky a podobně. Otázkou je, funguje-li (a jak) vyhledávání zpráv s hvězdičkou.

Pictures in chat jsou doplňkem, který při chatování zobrazuje obrázek uživatele se kterým se chatuje. Podle vyjádření Gmail blogu je možné používat multichat (jakousi chatovací místnost) a v té se zřejmě obrázek odesílatele zprávy hodí.

Fixed font width je dobrým pomocníkem, přijde-li zpráva v ASCII art. Osobně jsem takovou zprávu již dlouho neviděl, ale možná to nějaké uplatnění má.

Custom keyboard shortcuts se hodí všem, kteří chtějí používat mail „po svém“. Umožňují nastavit vlastní klávesové zkratky. Žádný podstatný přínos v nich nevidím, ale je možné, že ti, kdo klávesové zkratky v Gmailu využívají, budou mít optimističtější přístup k této novince.

Mouse gestures – gesta myší jsou známá z Opery, z Firefoxu, ale i jiných programů a nový doplněk přináší využití gest k ovládání e-mailové schránky. Je opět otázkou do diskuse, jak jsou gesta kompatibilní z hlediska AJAXu versus FF Addons – kdo dostane přednost a která událost bude vlastně zpracována.

Signature tweaks – rozšíření, které odstraňuje některé nedostatky automatické odpovědi.

Random signature se hodí v případech, kdy má uživatel rád automatický podpis a chce být vždy originální. Může si předpřipravit různé podpisy a „rotator“ mu nějakou automaticky vybere. (Signature tweaks nelze používat v kombinaci s Random signature a naopak.)

Custom date formats je doplněk, který umožňuje personalizovat zobrazení data a času. Datum a čas se zatím personalizuje na základě nastavení jazyka prostředí, ale někdo chce něco jinak – proč mu to tedy neumožnit. Osobně mi zde chybí možnost vybrat si oddělovač dne a měsíce (lomítko, tečka, pomlčka), nebo si moci navolit formát zcela podle potřeby – %d. %m.%Y.

Muzzle je něco jako CSS cheat, který skrývá personální zprávu v levém sloupci kontaktů. Ta se zobrazuje u jednotlivých uživatelů, kteří si ji mohou libovolně nastavovat, ale je pravda, že tato zpráva často zbytečně prodlužuje seznam kontaktů. Zřejmě proto je vhodné využít Muzzle, aby uživatele tyto zprávy neobtěžovaly.

Old Snakey je známá hra had. Po stisku klávesy & se spustí a uživatel, který nemá co dělat se může začít bavit.

Pro ty, kteří naopak pracují až moc je k dispozici Email Addict. To je program, který odpočítá patnáctiminutovou přestávku. Vpravo nahoře vedle uživatelského jména se objeví odkaz „Take a break“. Po kliknutí na něj se Gmail zamlží a začne se odpočítávat 15 minut do konce přestávky. Zatím jsem tak dlouho nedělat nevydržel, takže jak to končí – nevím. Naštěstí se neúmyslné spuštění přestávky nebo nutné přerušení dá vyřešit obnovením stránky.

Hide Unread Counts je posledním zatím zveřejněným doplňkem a umožňuje, opět podobně jako Muzzle, skrýt tentokrát počty nepřečtených zpráv v jednotlivých „složkách“.

To je z Gmail Labs k dnešnímu dni vše, ale jisté je, že tím vývoj nekončí. Některé z těchto doplňků jistě zaniknou, jiné budou integrovány do větších celků, některé se stanou standardní součástí nového Gmailu.