Myš gLaser X6-60D od společnosti A4TECHProblém, se kterým se při práci s počítačem mnozí senioři setkávají, je správně provést dvojklik. Těm, kterým se neklepe ruka a s počítačem vyrůstají, lze dnes těžko vysvětlit, že někdo má problém dvakrát rychle za sebou stisknout a pustit levé tlačítko myši. Samotný dvojklik není zcela jednoduchá záležitost. Pochopil jsem to, až když jsem to na vlastní oči viděl.Aby bylo dvojité kliknutí považováno za dvojklik, je nutné jej provést na stejném místě. Ve své praxi – pět let výuky seniorů v práci s počítačem a Internetem – jsem se mnohokrát setkal s tím, že i když se člověk snaží ruku s myší na místě udržet, nemusí se mu to povést.

Řešení, ke kterému jsem se dostal až dnes, je pořídit si speciální myš.

Myš, kterou jsem měl možnost vyzkoušet, je navržena pro hráče počítačových her. Je vybavena leserovým snímačem pohybu, který je přesnější, než současné běžně používané myši „optické“ – podsvícené LED diodami.  Přesnější snímání je při použití roztřesenou rukou bohužel spíše na škodu, ale tato myš je navíc vybavena jedním speciálním tlačítkem – tlačítkem pro dvojklik.

Jedná se o „druhé levé tlačítko“, které je barevně odlišeno a je výrazně menší. Chce-li uživatel na nějakém místě dvojkliknout, nemusí se namáhat mačkat žádné tlačítko dvakrát. Stačí lehce posunout ukazováček a stisknout tlačítko pro dvojklik – ideální ulehčení pro seniory.

Konkrétně jde tedy o myš, která je vyobrazena v tomto článku – gLaser X6-60D od společnosti A4TECH a zakoupit ji lze třeba na alza.cz.
(zdroj obrázku: http://www.a4tech.com/ennew/images/products/Accessary/X6-60D-1b-1.gif)

Věřím, že jej senioři využijí a že se třeba najde i někdo, kdo přispěje reakcí na tento článek, abychom věděli, že toto usnadnění má v praxi smysl.

Já osobně, když používám jinou myš, a chci spustit ve Windows nějaký program, hledám, kde je to malé tlačítko, abych si ušetřil kliknutí navíc.