Americká armádní výzkumná agentura DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) potvrdila práce na vývoji prvního hybridního letounu kombinujícíProjekt VULCAN (DARPA) technologie SCARMJET/RAMJET, který dosáhne rychlosti přes 6 Mach, aniž by ke svému startu potřeboval sekundární nosič. Projekt počítá s využitím současných nejvyspělejších motorů používaných například v modernizovaných palubních stíhacích letadlech F/A-18 SuperHornet (F414-GE-400). Náročnost projektu spočívá především v integraci tohoto typu motoru do experimentálního CVC (constant volume combustion – spalování při stálém objemu) hnacího ústrojí VULCAN.
CVC agregáty nastupují tam, kde leží hranice RAMJET motorů. Hlavní výhodou CVC agregátu je skutečnost, že na rozdíl od srovnatelného raketového motoru nepotřebuje ke svému provozu okysličovač nesený v nádržích letounu. Ke svému chodu totiž umí využít vzduch z atmosféry. Zásadním problémem je pak především skutečnost, že pro svou práci potřebují stálé proudění vzduchu na vstupu o nadzvukové rychlosti.
Projekt Vulcan by pak měl vyřešit nejen tyto problémy, ale současně bude zkoumat i další aspekty týkající se chování materiálů při vysokých rychlostech a teplotách.
Nejrychlejší (ač bezpilotní) letoun X-43, který v červnu 2005 úspěšně otestovala NASA dosáhnul maximální rychlosti 9,6 Mach (11472 km/h). Při tomto pokusu ovšem musel být vynesen do dostatečné výšky sekundárním nosičem (bombarérem B-52) a dále být urychlen raketovým nosičem na nadzvukovou rychlost. Nejrychlejším letounem schopným klasického pozemního startu, pilotovaným lidskou posádkou, byl dnes již téměř legendární SR-71 Blackbird, který dosahoval maximální rychlosti 3,2 Mach.

Rozdělení proudových motorů (urychlují okolní vzduch)
- Turbokompresorový (turbínový) prúdový motor
- jednoproudový – Turbojet
- dvojproudový – Turbofan
- Náporový motor – využívá pouze náporové stlačení vzduchu bez mechanických částí
- klasický – RAMJET
- s nadzvukovým hořením – SCRAMJET

Odkazy:

DARPA
Tisková zpráva o vyhlášení projektu Vulcan (DARPA)
Prezentace projektu Vulcan (DARPA)
Projekt X-43 (NASA)

Obrázek – zdroj: VULCAN industry Day Agenda. Dostupné z (http://www.darpa.mil/TTO/solicit/BAA08-53/VULCAN_Industry_Day_Presentations.pdf)