Online skenování virů

Viry

Prostřednictvím internetového prohlížeče je možné nejen vira chytit, ale i se ho zase zbavit. Důkaz přináší přední výrobci antivirových systémů. Někteří mají nástroje, které jsou schopné viry najít, jiní uvolnili zdarma i verze, které viry odstraňují. Online antivirus rozhodně nemůže plně nahradit antivirovou ochranu nainstalovanou na klientském počítači, ale do jisté míry je test užitečný. Oproti některým antivirům je jistě lepší.

Následující přehled obsahuje 5 skenovacích nástrojů, srovnává některé jejich vlastnosti a shrnuje je v závěrečné tabulce.

Nástroje pro skenování počítače

F-Secure Online Scanner

Spustitelný pouze pod Internet Explorerem 5 a vyšším se zapnutou podporou ActiveX.

Umožňuje skenovat celý systém nebo vybrané části – vybrat adresáře, vybrat typy souborů, hledat rootkity, malware, procházet archivy a používat heuristiku. Je-li nalezen virus, umožňuje jeho „desinfekci“, přejmenování nebo smazání. Zvlášť zobrazuje viry a zvlášť spyware.

V předpřipravených uživatelsky definovaných příponách souborů nechybí ani některé přípony obrázků (např. WMF), ale naopak zde chybí přípony dokumentů Office 2007 (DOCX nebo XLSX).

BitDefender Online Scanner

BitDefender nabízí nástroj, který pracuje také pouze v Internet Exploreru, sice již od verze 4, ale opět pouze s podporou ActiveX. Uživatelům Windows Vista může navíc zamotat hlavu, že program (Internet Explorer) musí být spuštěn pod účtem správce. (Má-li uživatel práva správce, lze to udělat kliknutím pravého tlačítka na ikonu Exploreru na ploše a a výběrem položky „Spustit jako správce“/“Run as Administrator“).

Výchozí nastavení je skenovat vše. Lze vybrat jen některé adresáře před spuštěním testu. V reklamě BitDefender uvádí, že skenování vyhledává i spyware.

Při skenování se Bitdefender napadené soubory pokouší léčit. Nepodaří-li se mu to, pak je maže. Skenují se i archivy a boot sektory disků.

O průběhu skenování je možné zobrazit jednoduchou zprávu.

ESET Online Scanner

Společnost ESET dodává online scanner na principu ActiveX doplňku, který je možné spustit pouze pod Intrnet Explorerem od verze 5. Antivirus vyžaduje instalaci doplňku pod administrátorskými právy. Autoři v přednostech programu hovoří o ochraně před viry, červy, trojany, spyware, phishingem a podobně.

Scanner nelze nastavit pouze na vybrané adresáře – prochází všechno. V nastavení je možné vyžádat automatické odstraňování a také hledání nevyžádaných aplikací.

Výsledek testu zobrazuje pouze seznam napadených souborů, ale neumožňuje zobrazit jakoukoliv informaci o typu nalezeného viru ani možnost se viru bez zakoupení placené verze (případně volně dostupného trialu) zbavit.

Kaspersky Online Scanner

Online antivirus firmy  Kaspersky je založen na Java appletu a je spustitelný nejen pod Explorerem, ale i pod Firefoxem i Operou. Stažení appletu je nutné odsouhlasit a ve Windows Vista musí být prohlížeč spuštěn pod administrátorským účtem.

Antivirus umožňuje vybrat skenování kritických zón (systémových adresářů), celého počítače, jednotlivých adresářů nebo konkrétních souborů.

Nalezené hrozby (viry a potenciálně nebezpečné objekty) zobrazuje v reportu, který je možné uložit. Bohužel online scanner umí nebezpečí pouze identifikovat a zobrazovat, ale nikoliv odstraňovat. To je velká škoda.

Trend Micro HouseCall

HouseCall od společnosti Trend Micro umožňuje výběr jádra – ActiveX nebo Java. (Jádro ActiveX už však zřejmě není podporováno, z nabídky zmizelo.) Testování je možné zaměřit buď na celý počítač nebo na konkrétní složky.V průběhu testování je možné sledovat nalezené hrozby. Problémy lze v závěru nechat automaticky odstranit, případně je možné je jednotlivě projít a vybrat co odstranit a co ne. O nalezených virech, spyware, malware a dalších zákeřných parazitech HouseCall vytvoří přehlednou zprávu. Tu však, ač obsahuje zajímavé informace, bohužel není příliš jednoduché uložit.

Tabulka – porovnání online antivirů

Název a odkaz Požadavky Léčení Zpráva o testu Práva administrátora
F-Secure Online Scanner IE 5+, ActiveX ano lze uložit nejsou nutná
BitDefender Online Scanner IE 4+, ActiveX ano lze uložit nutná
ESET Online Scanner IE 5+, ActiveX ne nelze uložit nutná
Kaspersky Online Scanner IE / FF / Opera, Java ne lze uložit nutná
Trend Micro HouseCall IE / FF / Opera, Java ano nelze uložit nutná

Závěr

Shrnutí a závěr tohoto příspěvku nepřináší jednoznačný výběr jediné nejlepší cesty. Nebylo to ani jeho cílem. Výsledek je porovnání jednotlivých vlastností a jejich shrnutí do tabulky. Je jistě lepší, pokud antivirus dokáže napadené soubory rovnou léčit a uživatel si kvůli tomu nemusí aplikaci kupovat. Na druhou stranu je otázkou, zda je lepší, že antivirus je schopen hrozbu najít, i když ji nevyléčí nebo je lepší, že vir nenajde, přesto, že umožňuje léčení. Prakticky všechny zmíněné produkty jsou na trhu antivirů velmi populární a jsou schopné zvládnout mnoho.

Rozhodnutí, který z nich si uživatel nakonec pořídí jako trvalou ochranu svého počítače si však musí udělat každý sám.

Neznamená to, že mu nikdo nemůže poradit přímo v diskusi pod tímto článkem. :-)