Twitter (čti štěbetač :-) ) je služba ve které můžete vytvářet svůj mikroblog. Jde o vaši osobní nástěnku, která obsahuje vždy jen krátké „štěky“ – do 140ti znaků.

K čemu je to dobré?

Twitter tvrdí, že zápisy do blogů jsou dlouhé, lidé nemají čas je číst a tak by uvítali jen nějaké krátké zprávy od svých kamarádů, aby měli lepší přehled co zrovna dělají a jestli nepůjdou pařit s nimi.

Jak je to doopravdy? To se uvidí.

Pokud ještě svůj nick na Twitteru nemáte, proč si ho na zkoušku nezaložit? twitter.com

Doplňky pro Twitter

Pokud už svoji přezdívku máte, můžete si třeba přidat mezi sledované tu moji – vaclavlohr a nebo začít využívat některou z doplňkových služeb.

Některé z nich si stručně představíme.

Dlouhé adresy

Vkládáte-li do Twitteru dlouhou adresu, Twitter Vám ji automaticky zkrátí. Chcete-li mít ale tvar zkrácené adresy nějaký vlastní a originální, může se hodit některý z následujících „zkracovačů“.

  1. http://tinyurl.com/
  2. http://jdem.cz/
  3. http://short.to/
  4. http://bit.ly/
  5. http://tweetburner.com/ (http://twurl.nl/)
  6. http://jijr.com/
  7. http://snipr.com/
  8. http://is.gd/

Obrázky

Chcete-li vložit obrázek do Twitteru, lze stejně vložit jenom odkaz. Nabízí se tedy tato cesta: Nahrát obrázek na web – například pomocí http://tinypic.com/ – nechat si zkrátit adresu předchozím zkračovačem a vložit odkaz do Twitteru.

Nebo je možné využít jiný způsob:

  1. http://twitpic.com/
  2. nebo nové české http://twio.cz/

Vyberete a nahrajete obrázek, kliknete na odkaz Twittnout obrázek a je to.

Odkaz se objeví přímo na Vašem Twitteru.

To je konec…?

Jednou z dalších zajímavých služeb je Qwitter. Systém, který vás informuje, když vás někdo přestane sledovat (zmizí vám follower). Twitter je schopen informovat o nových účastnících, kteří si vás přidali mezi své přátele, ale nedá vám žádnou zprávu, když si naopak vaše sledování odhlásí. Proto je tu Qwitter, který se o tyto zprávy stará. Není to zajímavé?

Hledáme v Twitteru

V tom, co se na Twitteru denně vyprodukuje se člověk za chvíli ztrácí. Občas je potřeba něco zpětně najít a tak je možné využít přímo vyhledávací stroj http://search.twitter.com/.

Kdyžsi chcete přehledněji zobrazit komunikaci dvou Twitterů pomocí vzájemných odpovědí, tak si zkuste službu Tweet2tweet. Stačí zadat 2 přezdívky a zobrazí se výpis komunikace mezi nimi.

Lišta na web – Tweetbar

Jako doplněk svůj na web můžete vložit následující lištu:

Ta slouží k zobrazení vašeho posledního tweetu – zprávy. Generuje ji pro vás služba http://www.tweetbars.com/.

Pozadí do Twitteru

Potřebujete-li svůj Twitter trošku odlišit, mohla by se vám hodit aplikace Twitbacks.

Statistiky a informace

Kamarádi?

Koho sledujete a kdo steduje vás? Kde je to jen jednostranné?

Friend or follow – http://friendorfollow.com/ – je služba, která vám přinese tyto informace. Stačí zadat přezdívku a hned vidíte, kdo je s kým spojen a zda je to oboustranné nebo ne.

Mnoho statistik

Spoustu zajímavých grafů přináší TweetStats. Počty příspěvků podle dnů v týdnu, hodin, podle reakcí na přátele a další. Vyzkoušejte.

Pár dalších údajů najdete na Twitter Grader. Ten umí například i doporučovat přátele. :-)

Efektní grafické ztvárnění propojenosti mezi těmi, které máte ve svém Twitteru najdete na Tweetovacím kole – http://www.tweetwheel.com/. Načtení chvilku trvá, ale výsledek je fajn.

Ostatní

V tomto článku jsem záměrně vynechal desktopové klienty, které lze shrnout do samostatné skupiny a zároveň někteří mají integrované i některé z výše uvedených služeb. Budu se jim věnovat někdy později.

Služba, která by ale neměla zůstat opomenuta je ping.fm. Jde o porpojování různých zdrojů se sociálními sítěmi. Jedná se o takovou zastřešující službu, která by si také zasloužila zvláštní pozornosti. Proto o ní také až příště.

Zdroj

http://www.twitip.com/what-twitter-tools-and-services-do-you-use/

Follow me at vaclavlohr.