Logo projektu Saferinternet

Společnost CZI s.r.o. řídí České národní centrum bezpečnějšího internetu známého spíše pod názvem Saferinternet. Tento projekt zahrnuje několik činností, jejichž cílem by mělo být bezpečnější využívání komunikačních technologií. Podívejme se, jaké aktivity projekt vyvíjí za účelem bezpečnějšího internetu.

Jednou z činností Saferinternetu je OSI – Online Safety Institut z.s.p.o.. Hlavním úkolem tohoto institutu je zvyšování povědomí o možných hrozbách online komunikace a zavádění etických norem v prostředí internetu. Členem výboru je například Dagmar Brechlerová z České zemědělské univerzity v Praze, Václav Jírovský z Českého vysokého učení v Praze a další.

Projekt Proti šikaně má za cíl bojovat proti kyberšikaně. To je zcela specifický druh šikany, při kterém agresor využívá komunikační technologie. Od klasické šikany se odlišuje především anonymitou a nezávislostí na čase, takže útočník může oběť šikanovat kdykoli, zatímco klasická šikana je vázána například na cestu ze školy.

Další aktivitou Saferinternetu je Mobil story, jehož cílem je informovat širokou veřejnost o rizicích spojených s používáním mobilního telefonu. V rámci Mobil story probíhá každý rok literární soutěž pro děti a mládež. Projekt se v rámci svých aktivit snaží upozornit také na možná zneužití mobilního telefonu – například tak, že bude telefon využit k nahrání šikanování spolužáka a k umístění nahraného videa na internet.

Především dětem slouží webové stránky Pomoc online. Web provozuje Sdružení Linka bezpečí a nabízí zde nejen rady pro rozličné situace, ale především širokou paletu možností požádání o pomoc. Linku bezpečí je možné kontaktovat telefonicky 24 hodin denně, e-mailem nebo chatem.

Logo Horké linky

Poslední aktivitou projektu Saferinternet je Horká linka. Na jejím webu se nachází informace o tom, jaký obsah webových stránek je nezákonný, ale především slouží pro nahlášení nelegálního nebo nevhodného obsahu operátorům Horké linky, kteří přijaté hlášení vyhodnotí a případně předají Policii ČR nebo zahraniční horké lince. Naprostou novinkou projektu je Červené tlačítko, které slouží k odeslání informací o nelegálním či nevhodném obsahu na webové stránce přímo z internetového prohlížeče, prakticky jedním kliknutím. Jaké jsou výhody a jaká jsou rizika tohoto tlačítka? O tom zase příště…